Hereke Nuh Çimento İlköğretim Okulu Açıldı

Nuh Çimento’ya Çevre Ödülü
18 Haziran 2010
Nuh Çimento Olağan 2012 Genel Kurul İlanı
23 Mart 2012

Nuh Çimento tarafından 1973 yılında yapılan 10 derslikli Hereke Nuh Çimento İlköğretim Okulu kapasitesinin yetersiz ve binasının eski olmasından dolayı yıkılarak, yerine Nuh Çimento Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından yaptırılan 24 derslikli okulun açılışı Kocaeli Valisi Ercan TOPACA’nın katılımıyla görkemli bir törenle açıldı.

Kocaeli Valiliği tarafından “Eğitime %100 Destek Kampanyası” çerçevesinde yaptırdığı okullar ile her zaman destek olan ve olmaya devam eden Nuh Çimento Eğitim ve Sağlık Vakfı, son olarak Hereke Nuh Çimento İlköğretim Okulu’nu tamamlayarak eğitime açtı. 5530 metrekare alan üzerine 3 katlı olarak inşa ettiren, 24 derslikli, 2 anasınıfı, 2 laboratuarı, toplantı salonu ve kütüphanesi bulunan modern okul 3,3 milyon TL’ye mal oldu.
Hereke Nuh Çimento İlköğretim Okulu’nun açılış törenine Kocaeli Valisi Ercan TOPACA, Nuh Çimento Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Atalay ŞAHİNOĞLU, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya ÖZAK, Vali Yardımcısı Ali SÖZEN, Derince Kaymakamı Cengiz CANTÜRK, Körfez Belediye Başkanı Yunus PEHLİVAN, Kocaeli İl Genel Meclisi Başkanı Fahim KILIÇ, Milli Eğitim İl Müdürü  Nevzat İSPİRLİ, Körfez Ticaret Odası Başkanı Mustafa EFE, Hereke ÇİMSE-İŞ Sendikası Başkanı İlhami YILDIRIM, okul müdürleri, veliler, Hereke halkı ve çok sayıda davetli katıldı. Açılış töreninde Nuh Çimento Fabrika Direktörü Mehmet Hayrettin ŞENER, Nuh Beton Genel Müdürü Ayhan GÜLERYÜZ, Nuh Yapı Genel Müdürü Halim TEKKEŞİN, Nuh Vakfı Genel Müdürü Fatma GÜL ve İnsan Kaynakları Koordinatörü Muharrem GÖKGÖZ’de hazır bulundu.
Okulun konferans salonunda düzenlenen açılış töreni Hereke Nuh Çimento İlköğretim Okulu öğrencilerinden oluşan koronun sunduğu türkü şöleni ile başladı.  Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Derince Kaymakamı Cengiz CANTÜRK, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İSPİRLİ ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya ÖZAK birer konuşma yaptılar.  Konuşmalarının ardından kürsüye gelen Nuh Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Atalay ŞAHİNOĞLU, “Nuh Çimento Eğitim ve Sağlık Vakfı kurulduğu günden itibaren eğitime büyük önem ve destek vermekte, bunun için bütçemizden her yıl belli bir miktar Nuh Vakfı’na ayırıyoruz. Bu parayla okullar yaptırıyoruz, ihtiyaçlarını karşılıyoruz ve karşılıksız öğrencilere burs veriyoruz. Amacımız sadece ülkemize maddi destekten ziyade eğitime de destek vermektir. Bugün en mutlu olduğum günlerden biri. Hereke’liler için çok önemli olan bu temelini atmak ve yapımını tamamlamak nasip oldu.” ifadelerini kullandı. Şahinoğlu, konuşmasının sonunda öğretmenleri sevindirecek bir de müjde verdi. 1 yıl önce Vali Ercan Topaca’nın bir açılışta öğretmenevi yapılması için ricada bulunduğunu unutmadığını söyleyen Şahinoğlu, uygun bir yer gösterilirse öğretmenevini yapmaya hazır olduklarının müjdesini verdi.
Son olarak kürsüye gelen Kocaeli Valisi Ercan TOPACA yaptığı konuşmasında; “Okulumuzun Hereke’ye hayırlı uğurlu olmasını, eğitime güzel katkılar yapmasını ve buradan yetişecek çocuklarımızın geleceğimize, ülkemize, milletimize en güzel şekilde sahip çıkmalarını diliyorum. Eğitim öğretim konusunda hepimizin üzerine titremesi gereken bir konudur. Onun için bu yükü hep beraber kaldırmamız gerekmektedir. Yük ağır. Devlet kaldırmakta zorlanıyor. Bu yüzden hayırseverlere müracaat ediyoruz. Kocaeli’de de en çok müracaat ettiğimiz hayırseverlerin başında Nuh Çimento geliyor. Atalay ŞAHİNOĞLU bize çok büyük bir anlayış ve destek gösteriyor. Son olarak kendisine öğretmenlerimizin rahatça sosyal ihtiyaçlarını giderebilecekleri, hizmet içi eğitimlerini yapabilecekleri, nefes alabilecekleri güzel bir öğretmenevine ihtiyacımız var. Desteklerinizi bekliyoruz demiştim. Bu güzel projemizi ilimize kazandıracağını bugün burada kendisi açıkladı. Kocaeli ili için çok önemli bir eksikliği kapatacak öğretmenevinin yapımını üstlenen ve Hereke’de açtıkları bu güzel okul nedeni ile Atalay ŞAHİNOĞLU’na ve şahsında Nuh Çimento ailesine şükranlarımı sunuyorum.”  ifadelerini kullandı.
Konuşmasının sonunda katkılarından dolayı Nuh Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Atalay ŞAHİNOĞLU’na bir onur belgesi verdi. Atalay ŞAHİNOĞLU’da Kocaeli Valisi Ercan TOPACA’ya günün anısına  Hereke halısının yaşatılmasını vurgulayan bir konuşma yaptıktan sonra dünyaca ünlü Hereke İpek Halısı takdim etti. Törene katılan protokol üyeleri okulun açılış kurdelesini öğrenciler ile birlikte kesti. Açılış kurdelesinin kesilmesinden sonra okulun gezilmesi ve yapılan ikramlarla tören sona erdi.